Hoppa till huvudinnehållet

Folkhögskolan har arrangerat triathlon

Publicerad:
Ehper Moo springer in den sista biten tillsammans med Emanuel Karlsson och Khaled Abdulkadel.
Ehper Moo springer in den sista biten tillsammans med Emanuel Karlsson och Khaled Abdulkadel. Foto: Erik Lundh

Elever från fritidsledarlinjen arrangerar olika aktiviteter. Under torsdagen var det dags den årliga upplagan av triathlon som gick av stapeln där skolans samtliga linjer medverkade.

Triathlon börjar vanligtvis av säkerhetsskäl med simning, följt av cykling och löpning.

När fritidsledarlinjen på Folkhögskolan arrangerade började man dock med en sex kilometer lång cykeltur i Aggerudsspåret följt av 2,2 kilometer löpning. Simningen var frivillig och distansen likaså.

På fritidsledarlinjen årskurs 1 ingår det i uppgifterna att var och en får turas om att arrangera olika projekt. Senast hade de aktivitet med elever på Stråningstorpsskolan.

Nu var det samtliga linjer på Folkhögsskolan som medverkade i den tredelade tävlingsidrotten tillsammans med några andra kringaktiviteter.

– Vi har tipspromenad och spelar också lite basket, kubb och brännboll, berättar Simon Mälberg som tillsammans med Omar Afrah ansvarar för tidtagning vid starten och slutet av banan.

Varje aktivitet har en ledningsgrupp varpå resten av klassen agerar funktionärer. Under triathlon-tävlingen låg ansvaret på Ehper Moo, Julia Morad, Björn Karlsson och Emanuel Karlsson.

Den sist nämnde var dessutom med och tävlade och gick i mål först samtidigt som Khaled Abdulkadel.

Målet var vid Näset och trots den blyga temperaturen i vattnet var det ändå en liten skara tävlande som också orkade sig ut efter några pustningar och tog en simtur efteråt.

  • Foto: Erik Lundh
  • Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon.
    Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon. Foto: Erik Lundh
  • Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon.
    Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon. Foto: Erik Lundh
  • Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon.
    Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon. Foto: Erik Lundh
  • Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon.
    Folkhögskolan fritidsledare arrangerar Triathlon. Foto: Erik Lundh

Artikeltaggar

KarlskogaKarlskoga folkhögskolaNyheterTriathlon

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.