I söndags deltog Violer, Snödroppar och Rosor från Bofors gymnastikförening i Katrineholmscupen.
Där tävlade Violer och Snödroppar i klass Ängel (nivå 6) i samtliga tre grenar vilket innebär tumbling, trampett och fristående.
Det var totalt 15 lag från både regionen och utanför regionens gränser som tävlade mot varandra i Ängel-klassen.
Alla tjejerna var taggade och utförde fina övningar. I tumbling kom Snödropparna på en femteplats och Violerna på en elfte. I trampetten blev det en delad femteplats för Violerna och en sjundeplats för Snödropparna.
Tävlingarna avslutades med fristående där Snödropparna slutade nia medan guldet gick till Violerna som fick klassens högsta poäng: 13,75.
Små marginaler
Rosorna tävlande i klassen fjärilen (nivå 5) en högre klass och gjorde en otroligt bra prestation med en femteplats plats i både tumbling och trampett där marginalerna var små upp till pallplatserna. I friståendet tog de hem guldet och det var mycket glada och nöjda tjejer.
Nu laddar Violerna om för att delta på nästa tävling som är Mellantruppen 9 november i Norrköping. Då deltar även Pioner och Solrosor.