Hoppa till huvudinnehållet

RIK Karlskoga avgjorde i första

Publicerad:
Viktoria Ström, till höger, gjorde som oftast ett gott intryck på Karlskogalagets mittfält.
Viktoria Ström, till höger, gjorde som oftast ett gott intryck på Karlskogalagets mittfält. Foto: Tomas Nilsson. Arkiv

RIK Karlskoga avgjorde lördagens träningsmatch borta mot Rynninge IK redan i första halvlek. Matchen vanns med 4–2 (4–0).

Lisa Frisk, Isabelle Olsson, Amanda Jansson och Sara Öjebo stod för bortalagets mål.

– Den första halvleken var riktigt bra, absolut en av försäsongens bästa hittills, säger tränaren Fredric Zetterström.

– Vi hade bra rörelse, bra passningsspel och skapade chanser som kunde ha betytt en ännu större ledning, fortsätter han.

Många byten

Inför andra halvlek gjorde RIK Karlskoga så många som sju byten.

På sitt första anfall i matchen fick hemmatjejerna en straff som betydde reducering. Det gav Rynningespelarna mer energi, efter att de varit passiva och tillåtit motståndarlaget att i lugn och ro bygga upp spelet under de inledande 45 minuterna. Då sattes Zetterströms spelare under hårdare press.

– Även om det är svårt med så många byten, det tar alltid lite tid att komma in i matchen, var det vi som var spelförande även efter pausen, betonar han.

Värmländskorna fortsatte att skapa många bra lägen. I stället för ett femte mål stack Rynninge upp och reducerade ytterligare en gång.

– Vi får ta med oss att vi kom fram till så många chanser men naturligtvis borde vi ha gjort fler mål.

Spelarkritik

Lisa Frisk, som går mot en intressant säsong och kan blomma ut på allvar i division 1-sammanhang, gjorde ett gott intryck mot Rynninge. Lagkaptenen Viktoria Ström var på inspirerat spelhumör och bidrog som alltid på ett utmärkt sätt.

Samtidigt som Örebrolaget spelar i division 2 hör Karlskogaklubben hemma en nivå högre upp.

På lördag blir det en bra värdemätare då IFK Norrköping gästar Kilstas konstgräs,

– Det är det bästa motstånd vi möter på försäsongen så det ska bli spännande att se hur vi står oss då, säger Zetterström.

Det handlar om två lag av bra division 1-klass som ställs mot varandra då.

Artikeltaggar

Amanda JanssonFotbollIsabelle OlssonLisa FriskRIK KarlskogaSara Öjebo

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.