Hoppa till huvudinnehållet

Karlskogakillen som är rankad nia i världen

Publicerad:
Katalöftet William Tran fick nyligen ett stort glädjebesked efter ett annorlunda och påfrestande år. Foto: Jeff Tran

William Tran rankas numera som världens nionde bästa katakadett.

– Det känns väldigt speciellt för mig. Att vara rankad topp tio i världen har varit ett av mina mål, säger William.

William Tran blev, i konkurrens med ett år äldre tävlande i kadettklassen, sjua när EM avgjordes i februari.

Drygt en månad senare slog coronaviruset till mot Sverige, men William har fortsatt imponera trots pandemin.

I stället för "vanliga tävlingar" har det arrangerats digitala E-tävlingar under året och William, 15, har utmärkt sig rejält i dessa.

Karlskogakillen tog guld i U17-klassen i sin senaste E-tävling, Austrian Junior Open #2.

– När de (E-tävlingarna) kom i början av corona kände jag att de kanske var lite onödiga. Men det har faktiskt varit väldigt kul att tävla i E-tävlingarna. Speciellt när det har gått bra, det har varit väldigt motiverande. Det har inte varit någon tävling alls annars, inte i Sverige och inte i resten av världen, säger William.

I kata slår och sparkar inte motståndarna mot varandra som i kumite, karatens andra inriktning.

Utövarna utför i stället rörelser så disciplinerat, noggrant och kraftfullt som möjligt i en uppvisningsform.

E-tävlingarna håller på i tio dagar om man går till final, vilket William har gjort samtliga gånger han har ställt upp.

– Man filmar varannan dag, skickar in sin film och väntar på domarens beslut och poäng, säger William.

– Man har 24 timmar på sig att utföra och skicka in sin kata. Det är svårt att bli nöjd på direkten, men jag brukar försöka klara det på andra eller till och med första försöket. Så att det fortfarande känns som en riktig tävling, då har man ju bara en chans.

"Säkrare i det jag gör"

William hade, av förklarliga skäl, svårt att tro att han någonsin skulle genomföra internationella tävlingar i sitt garage.

– Man behöver ganska stort utrymme för en kata. På vissa kator gäller det att få till rätt vinklar, så att hela kroppen syns. Men det har fungerat bra, säger William med ett skratt.

– Helt ärligt har det varit lite tråkigt utan tävlingar och så, men jag känner ändå att jag har funnit mig själv under det här året. Jag är säkrare i det jag gör på träningarna nu och det har hjälpt mig i E-tävlingarna.

Efter ett annorlunda och påfrestande år har William nu fått rejäl belöning för sin fortsatt mycket målmedvetna träning.

William ligger, trots att han bara är 15, tvåa på E-tävlingsrankingen för U17.

Karlskogakillen gläds ännu mer över att han är uppe som nia på "den stora världsrankingen", det internationella karateförbundets officiella ranking för kadettklassen (14–15 år).

Där räknas i stället prestationerna i de efterlängtade "vanliga tävlingarna". Som sjundeplatsen i EM, till exempel.

När William, som även deltog på ett landslagsläger i slutet av oktober, nådde topp tio på världsrankingen nådde han även ett av sina mål med karaten.

– Det är väldigt mycket som har stått till grund för det här, flera hundra timmars träning.

Uppemot elva pass i veckan

William pendlar, med målet att optimera sin träning, till Karlstad för att träna karate sedan drygt fem år tillbaka.

– Jag tränar karate fem–sex dagar i veckan och sedan varvar jag det med fyra–fem fyspass också, allt från crossfit på Aero till vanliga styrkeövningar eller konditionspass. Totalt blir det tio–elva pass i veckan.

Många av dessa görs tillsammans med storasystrarna Izabella och Emma, 23 respektive 20 år, som också har tagit SM-medaljer i kata.

– Vi lägger ju nästan all tid på karaten, det har vi gjort sedan vi var små. När jag fick reda på rankingen var det ett glädjebesked, helt enkelt. Vi har kämpat hårt, lagt ner mycket tid och kraft, för att åka utomlands och försöka plocka rankingpoäng på de stora tävlingarna.

William har definitivt fler mål, men hans filosofi är att ta ett i taget i stället för att "sväva i väg".

– Snart blir jag junior och går upp en klass, jag fyller 16 snart (i februari). Då blir det tuffare. Utövarna är större och starkare, mer kraftfulla. Mitt mål är ju att även där försöka placera mig så högt upp på rankinglistan som möjligt och plocka hem så stora medaljer som möjligt.

Artikeltaggar

KampsportKarlskogaWilliam Tran

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.