En lugn och trevlig skola

Insändare
PUBLICERAD:
Insändarskribent menar att bilden av Skrantaskolan är fel.
Foto: Olivia Hahne
Under det senaste halvåret har det skrivits många artiklar som målar upp en negativ bild av Skrantaskolan i tidningen.

Min uppfattning av skolan är att det är en lugn och trevlig skola med fina elever. Det finns inga skolor utan stök eller konflikter och jag kan inte påstå att Skrantaskolan är sämre än andra skolor i kommunen.

På Skrantaskolan har vi höga förväntningar på våra elever- dock alltid efter egen förmåga. Vi, pedagoger har också stora förväntningar på oss själva. Det finns tydliga regler, rutiner och stöd i olika former för alla.

Personalen är alltid närvarande och engagerad. Vi hänger med våra ungar på rasterna och försöker att ha lustfyllda, kreativa lektioner även när orken egentligen inte finns till. Vi har en relationsbyggande kultur där vi försöker inkludera och synliggöra varje elev.

Skrantaskolan står för mycket mer än cykelstölder, upprörda lärare och skadegörelse.

Vi finns för våra elever och ni ska veta att jobba i skolan idag kräver mycket mer slit och engagemang. Det är brist på lärare i hela landet och samhället måste vara mer varsamt mot oss.

Vi gillar barn, vi gillar att lära ut och fostra och vi gillar att påverka samhället till det bättre.-

#Skranting

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.