Hoppa till huvudinnehållet

Tolv pallplatser till OK Djerf i sprint-DM

Publicerad:
Prispallen efter H14-klassen: etta Linus Bodin-Liliegren, tvåa Gabriel Laine och trea Axel Lindblad. Foto: OK Djerf

Karlskogaklubben OK Djerf lyckades mycket bra i sprint-DM med tolv pallplatser som resultat.

Sista helgen i maj avgjordes det första distriktsmästerskapet i orientering för 2022. Disciplinen som var först ut för året var sprint.

Både Närke- och Värmlandsklubbar hade tagit sig till Bruket i Degerfors för att kamma hem medaljer till sig själva och sin klubb.

Den lilla orienteringsklubben Degerfors OK arrangerade, alltså, två parallella DM på samma dag. Dessutom arrangerades sprint-SM för döva orienterare den här dagen.

Över 400 orienterare befann sig i Degerfors denna soliga söndag.

37 från Djerf

Från OK Djerf fanns hela 37 startande orienterare i olika åldrar i DM.

Dagen slutade med hela 12 pallplatser till Djerf.

”Finast” prispall fann man i klassen H14 där Djerf knep alla tre pallplatser genom Linus Bodin-Liliegren som vann, Gabriel Laine som tvåa och Axel Lindblad som trea.

D12-klassens prispall: etta Lisa Malmros, tvåa Matilda Henriksson Ribeiro och trea Lilly Bergenfur från Skatkärrs OK.
D12-klassens prispall: etta Lisa Malmros, tvåa Matilda Henriksson Ribeiro och trea Lilly Bergenfur från Skatkärrs OK.

Även klassen D12 hade en gul prispall där Lisa Malmros fixade förstaplatsen och Matilda Henriksson Ribeiro andraplatsen.

Utöver Linus och Lisas vinster kammade även Rasmus Pettersson hem segern i klassen H21 och Lena Westerlund segern i klassen D45.

Degerfors OK hade en segrare: Gösta André i H12-klassen.

Mer från Djerf: Wilhelm Selinder Back kom på en fin silverplacering i H10, likaså Lina Persson i klassen D21, Jonna Lindblad i D18 och Ulf Nordzell i H65.

OK Tyrs Julia Forsgren vann D18-klassen närmast före Jonna Lindblad och Ellen Pelander.
OK Tyrs Julia Forsgren vann D18-klassen närmast före Jonna Lindblad och Ellen Pelander.

Syskonen Edvard och Ellen Pelander kom båda på en bronsplacering i klassen H16 respektive D18.

DM, sprint

För Värmland + Örebro län. 29 maj.

H10-Värmland, 1 160 m: 1) Edvin Johannesdal, Skattkärrs SOK, 8.57, 2) Wilhelm Selinder Back, OK Djerf, +0.48, 4) Erik Lindqvist Österlund, OK Djerf, +1.58.

D12-Värmland, 1 640 m: 1) Lisa Malmros, OK Djerf, 12.07, 2) Matilda Henriksson Ribeiro, OK Djerf, +1.37, 5) Lin Pelander, OK Djerf, +4.03, 12) Linnéa Brohede, OK Djerf, +7.55, 17) Agnes Nilsson, OK Djerf, +17.29, 18) Rebecca Myhrman, OK Djerf, +18.00.

H12-Värmland, 1 640 m: 1) Gösta André, Degerfors OK, 12.35, 4) Lucas Bodin Liliegren, OK Djerf, +0.39, 6) Robin Persson, OK Djerf, +1.06.

H14-Värmland, 1 910 m: 1) Linus Bodin-Liliegren, OK Djerf, 12.03, 2) Gabriel Laine, OK Djerf, +1.08, 3) Axel Lindblad, OK Djerf, +2.31, 7) Emanuel Myhrman, OK Djerf, +6.15.

H16-Värmland, 2 290 m: 1) Anton Jonsson, OK Tyr, 12.41, 3) Edvard Pelander, OK Djerf, +0.54.

D18-Värmland, 2 570 m: 1) Julia Forsgren, OK Tyr, 18.00, 2) Jonna Lindblad, OK Djerf, +0.15, 3) Ellen Pelander, OK Djerf, +1.15.

D21-Värmland, 2 610 m: 1) Elisabeth Ahlgren, Linköpings OK, 19.55, 2) Lina Persson, OK Djerf, +1.53.

H21-Värmland, 2 740 m: 1) Rasmus Pettersson, OK Djerf, 14.36.

D35-Värmland, 2 570 m: 1) Zlatimira Abadzhieva, OK Tyr, 18.33, 5) Emma Liliegren, OK Djerf, +8.03.

D45-Värmland, 2 290 m: 1) Lena Westerlund, OK Djerf, 18.18.

H55-Värmland, 2 290 m: 1) Thomas Hollowell, OK Tyr, 16.27, 6) Jan-Olof Bäck, OK Djerf, +2.26, 8) Jesper Nordengren, OK Djerf, +3.08.

H65-Värmland, 2 140 m: 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 15.33, 5) Ulf Nordzell, OK Djerf, +7.07, 8) Mats Haglund, OK Djerf, +11.43.

Mycket lätt 1,5 km, 1 160 m: 1) Matilda Hjelte, OK Tisaren, 10.19, 4) Hjalmar Hjelte, OK Djerf, +0.58, 5) Alexander Selinder Back, OK Djerf, +2.01, 11) Nils Samuelsson, OK Djerf, +9.56, 11) Valdemar Wittskog, OK Djerf, +9.56, 13) Ebba Nilsson, OK Djerf, +10.29, 14) Bertil Wittskog, OK Djerf, +11.03.

Medelsvår 1,5 km, 1 640 m: 1) Arvid Carleson, KFUM Örebro OK, 13.29, 7) Axel Hindersson Brocker, OK Djerf, +15.52, 9) Louie Kjellgren, OK Djerf, +17.22, 10) Ella Kjellgren, OK Djerf, +17.28, 11) Rut Hindersson Brocker, OK Djerf, +42.08.

Svår 2,5 km, 2 570 m: 1) Tryggve Malm Lagerqvist, Garphyttans IF, 19.01, 5) Christer Nälemark, OK Djerf, +11.15.

Artikeltaggar

DegerforsDegerfors OKGösta AndréLena WesterlundLisa MalmrosOK DjerfOrienteringRasmus Pettersson

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.