Hoppa till huvudinnehållet

USA köper miljontals doser omikronvaccin

Publicerad:
USA har under sommaren köpt in miljontals doser från både Pfizer och Moderna för att säkra amerikanernas tillgång till omikronvaccin till hösten. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

USA köper 66 miljoner doser av Modernas uppdaterade vaccin anpassat för den nya omikronvarianten för 1,74 miljarder dollar.

Så sent som i juni tecknade USA avtal med Pfizer för inköp av 105 miljoner doser av deras nya vaccin.

Båda beställningarna är beräknade att levereras under hösten och vintern.

Omikronvarianten har dominerat i USA sedan i december och i nuläget sprider sig den senaste varianten BA.5 i landet.

– Vi måste vara vaksamma i vår kamp mot covid-19 och fortsätta säkra amerikanernas tillgång till de bästa vaccinerna och behandlingarna, säger hälsominister Xavier Becerra i ett uttalande.

USA har för avsikt att köpa in totalt 300 miljoner doser vardera från Pfizer och Moderna, men för det krävs utökad finansiering från kongressen.

Artikeltaggar

CoronavirusetVård och omsorg

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.