Hoppa till huvudinnehållet

30 miljarder i elprisstöd för hushåll

Publicerad:
Statsminister Magdalena Andersson (S). Arkivbild.
Statsminister Magdalena Andersson (S). Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Regeringen vill att Svenska Kraftnät på kort sikt använder minst 30 miljarder för att kompensera hushåll för höga elpriser.

– Du kommer att få pengar i vinter, säger statsminister Magdalena Andersson (S).

Svenska Kraftnät bedömer att man kommer att ha omkring 60 miljarder kronor på kontot för så kallade flaskhalsintäkter nästa år.

De pengarna vill nu regeringen ska återföras till hushåll och företag.

– Det är en återbetalning av de avgifter som hushåll och företag redan betalat och som vi anser att de har rätt till, säger finansminister Mikael Damberg (S).

Regeringen ska nu ge Svenska kraftnät i uppdrag att återföra de 60 miljarder kronorna till företag och hushåll. Minst 30 av de 60 miljarderna ska gå till hushållen.

"Pengar i vinter"

Det blir upp till myndigheten att ta fram förslag på i vilken form återföringen ska ske. Enligt regeringen kan det handla om åtgärder som sänker priser på elmarknaden, men även om en direkt kompensation till hushåll och företag.

Svenska Kraftnäts förslag ska vara klara senast den 15 november. Därefter ska energimarknadsinspektionen godkänna dem.

På pressträffen får statsminister Andersson frågor om när hushållen får pengarna.

– Det kommer att kicka in i vinter, säger hon.

– Du kommer att få pengarna i vinter.

Tanken är att de hushåll och företag som drabbats hårdast av höga elpriser ska kompenseras mest. Därför vill regeringen att åtgärderna särskilt träffar hushåll och företag i södra Sverige.

Samlas på hög

Svenska kraftnät äger stamnätet som transporterar el mellan olika delar av Sverige. De 60 miljarder kronor i flaskhalsintäkter som bedöms finnas på Svenska kraftnäts konto i slutet av nästa år kommer från så kallade kapacitetsavgifter som betalas in av kraftbolag och regionala nätägare.

Kapacitetsavgifterna tas ut när det uppstår prisskillnader mellan olika delar av landet på grund av brister i överföringskapaciteten.

På senare tid har de intäkterna blivit oväntat höga.

– Det är inte meningen att Svenska kraftnät ska samla pengar på hög, säger finansminister Damberg.

Det är EU:s elmarknadsförordning som bestämmer hur pengarna får användas, till exempel för investeringar, reparationer, underhåll eller sänkta stamnätstariffer.

Regeringen har under våren varit i kontakt med EU-kommissionen som meddelat att det finns öppning för att använda medlen även till nödåtgärder för hushåll och företag.

Räcker till

Enligt regeringen kommer pengarna att räcka till både elpriskompensation och till att bygga ut kapaciteten i stamnätet.

Finansminister Mikael Damberg påpekar också att elpriskompensationen inte är tidsbegränsad. Även på längre sikt ska kapacitetsavgifter återföras som kompensation till hushåll och företag.

På frågan hur man kan se återföringen som ett högkostnadsskydd svarar statsminister Magdalena Andersson.

– Ju högre elpriserna blir, desto mer får man tillbaka. Det ger en väldig trygghet.

Statsministern skyller de höga elpriserna på den ryske presidenten Vladimir Putin och hans krig mot Ukraina.

– Vi kommer inte att tillåta att Putin håller svenska hushåll och företag som gisslan, säger Andersson.

Peter Wallberg / TT

Artikeltaggar

EkonomiElpriserInrikes/utrikesKhashayar FarmanbarMagdalena AnderssonMikael DambergSvenska kraftnätSverige

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.