Hoppa till huvudinnehållet

Rävåsen 2 föll i toppmötet mot Eda

Publicerad:
RIK Karlskoga förlorade mot Eda IF
RIK Karlskoga förlorade mot Eda IF

Rävåsen 2 räckte inte till i toppmötet mot Eda på söndagen. Serieledande Eda tog en tung skalp när man vann borta med 2-1 (2-1) i division 3 Värmland dam i fotboll.

– Det blev tyvärr en förlust idag mot ett tufft Eda. Trots förlusten är vi ändå nöjda med vår insats. Stundtals blir vi lite stressade och slår bort en del bollar men utöver det så gör vi en bra match, vi försöker spela boll offensivt och vi håller oss kompakta defensivt och stänger ytorna bra. Det är alltid tråkigt att förlora men alla kämpar på bra idag och gör en bra match så det är bara att ta med sig det inför de sista matcherna, kommenterade Rävåsen 2:s ledare Matilda Dahlman efter matchen.

Bortalaget stod för en bra första halvlek och ledde alltså med 2-1. Rävåsen 2 lyckades inte hämta igen i andra halvlek, som slutade mållös.

Edas mål gjordes av Elsa Dalberg och Ellen Erlandsson. Lova Sandahl stod för Rävåsen 2:s enda mål.

Rävåsen 2 har tre oavgjorda två förluster på de senaste fem matcherna, medan Eda har fyra vinster och en oavgjord. Det här var Rävåsen 2:s andra uddamålsförlust den här säsongen.

Det här betyder att Rävåsen 2 ligger kvar på tredje plats i tabellen.

I nästa match möter Rävåsen 2 Degerfors 2 borta på måndag 26 september 19.00.

Artikeltaggar

Division 3 VärmlandEda IFFotbollKilsta IPRIK Karlskoga

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.