Hoppa till huvudinnehållet

Så är läget i Degerfors efter segern mot Helsingborg: ”Alla är redo”

Publicerad:
Degerforstränaren Tobias Solberg.
Degerforstränaren Tobias Solberg. Foto: Tommy Pedersen/TT

Under tisdagen återsamlades Degerfors IF efter söndagens 2–1-seger mot Helsingborg.

– Alla är redo. Joe (Gyau) fick en smäll på foten senast. Samtidigt är han avstängd på lördag så vi får se hur vi gör i slutet av veckan, säger tränaren Tobias Solberg.

Degerfors fick ett glädjande resultat under måndagen när Mjällby besegrade Varberg med 4–1.

– Vi måste fokusera på oss själva och på Värnamo som vi möter på lördag. Just nu är Varberg en poäng efter oss vilket gör att vi har det i egna händer. Sedan kan man spekulera hit och dit. Fokus för oss är att göra en bra träningsvecka och förbereda oss på bästa tänkbara sätt, säger Solberg.

Han fortsätter:

– Värnamo är ett bra lag och det har dom visat under säsongen. Dom säkrade kontraktet senast och kommer säkert kunna spela väldigt avslappnat.

Solberg hade gärna spelat match så snart som möjligt.

– Så är det ju. Vi har en jäkligt skön känsla och gott självförtroende. Samtidigt är det välbehövligt för oss med några dagars ledighet. Jag tycker att vi kändes lite slitna i slutet av matchen mot Helsingborg. Vilket inte är så konstigt med tanke på det täta matchandet.

Degerfors kvar på säker mark med två omgångar kvar – fick hjälp av MjällbyDIF-spelaren som är avstängd i lördagens mycket viktiga matchGalnaste minuten jag har sett – nu tippar jag Degerfors på säker markSolberg efter mycket viktig DIF-seger: ”Vi kom undan med blotta förskräckelsen”Lagerbielkes avgörande nickar i båda straffområdena: ”Press på Varberg”Djurdjic buades ut av tidigare fansen – och avgjorde: ”Omedelbar karma”

Artikeltaggar

Degerfors IF HerrHelsingborgJoe GyauMotion och hälsaSportTävlingarTobias SolbergTräningVarbergVärnamo

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.