Mestadels kan man bara äta pizza i Degerfors och många kanske inte gillar pizza och vill äta något annat som till exempel KFC eller Mcdonalds osv, och nu när bensinen börjar bli dyrare och dyrare så tänker många mer ekonomiskt.
Men ändå är jättesugen på en hamburgare eller någonting annat som inte finns i Degerfors och då använder man bensinen iallafall och då släpper man ut mer och mer avgaser.
Därför tycker jag att vi ska ha fler snabbmatställen i Degerfors, för då slipper man att släppa ut lika mycket avgaser, slösa lika mycket pengar på bensin och få någonting gott att äta.
Men nu kanske Degerfors kommun tänker så här..
Hur ska vi ha råd med allt det där?
För det första: så behöver inte byggnaderna bli klara direkt det kan ta den tid det tar.
För det andra: kan det komma fler turister hit om de märker att det finns olika matställen om man är hungrig.
För det tredje: så hade de flesta som bor i Degerfors uppskattat om det kom till exempel Mcdonalds för många älskar det eller KFC osv.
Så därför tycker jag att vi ska ha mer snabbmatställen i Degerfors.
Benjamin