En man från Örebro i 40-årsåldern togs när han fiskade i sjön Sör-Ämten vid Villingsberg i Karlskoga. Nu har han fått sin dom
Mannen har dömts vid Örebro tingsrätt för brott mot fiskelagen till 1 500 kronor i dagsböter. Fiskeutrustningen har tagits i beslag. Han ska även betala skadestånd på 1 200 kronor till företaget som säljer fiskekorten och som planterar ut fisk i sjön.
Mannen har i förhör berättat att han tänkte betala men att appen hängde sig vid detta steg, samt att batteriet på mobiltelefonen slutade fungera när kontrollanten kom fram till honom.
Tingsrätten skriver i domen att det ankommer på den som fiskar att vara helt säker på att denne har rätt att fiska på en viss plats och att denne, i de fall där det krävs fiskekort, har ett sådant. Mannen borde inte ha fiskat innan han köpt fiskekort.