Spelande tränaren och eldsjälen Brandon Krebs lämnar Karlskoga Bats efter fyra och en halv säsong.
– Jag hade gärna sett att Brandon blivit kvar, men jag tror det kan bli riktigt bra ändå, säger Petter Lundberg i Karlskoga Bats.
Brandon Krebs flyttade från USA till Sverige 2017, efter att ha fått jobb på Esab i Laxå.
Han hittade själv till Karlskoga Bats ett drygt år senare och blev med tiden både spelande tränare i A-laget och ungdomstränare.
Nu har han tackat för sig.
– Han gifte sig i somras och har flyttat hem med sin fru nu. Lite oturligt för oss så träffade han en amerikansk tjej i Sverige. Det hade varit bättre för oss om han hade träffat en svensk tjej, säger Petter Lundberg med ett skratt.
– Det är ett stort tapp, både som spelare och att ha honom på plats. Det är bra med kontinuitet, men det kan å andra sidan vara bra att få in en ny röst också.
Den nya rösten heter Riley Moore. Moore är en 25-årig amerikan som närmast kommer från spel i Australien.
– Han har ingen jättelång meritlista som coach, men har coachat i både Frankrike och Australien och vi fick ett jättebra intryck när vi pratade på video. Vi har även fått väldigt goda referenser, säger Lundberg.
”Höga förhoppningar”
Moore tar rakt av över Krebs roll som spelande tränare.
– Vi tror att han kommer få med sig gruppen, att det är en person man lyssnar på, och som spelare tror vi att han kommer hålla hög klass i vår serie. Framför allt som pitcher, men också som slagman. Vi har höga förhoppningar på honom.
Bats tog in tre importer förra säsongen: amerikanen Hunter Reed, litauern Vilius Paikovas och kanadensaren Mike Mueller.
Den sistnämnde beskrivs ha varit alldeles för bra för den svenska elitserien. Han kommer inte tillbaka till Karlskoga 2023 och så gör inte heller Hunter eller Paikovas.
Karlskogaklubben har dock kommit en bit på vägen även vad gäller arbetet att ersätta Reed, Paikovas och Mueller.
Slovenske pitchern Rok Čuček är också klar för. Čuček representerade både Hamburg Stealers i tyska förstaligan och Senart Templiers i franska andraligan förra säsongen.
– Tanken är att han ska ersätta Vilius. Vi har höga förhoppningar på honom också, att han ska kunna bidra på planen.
Överens med två löften
Lundberg berättar att föreningen siktar på att spetsa A-laget med ytterligare importer.
– Vi har en del grejer som ligger och bubblar. Vi håller på och letar efter ett ingenjörsjobb till en annan slovensk kille, som har spelat med Rok i Tyskland. Rok har även rekommenderat en amerikansk kille. Vi får se om saker och ting faller på plats.
– Som i Roks fall gäller det att hitta jobb till spelaren. Amerikanerna kommer hit som volontärer.
I väntan på fler importer är Bats även överens med Linus Ritzen och Elion Maksuti, som kommer ansluta från Sölvesborg i och med att Blekingelaget inte kommer till spel i elitserien 2023.
De är båda 17 år gamla och kan i och med detta även matchas i klubbens juniorlag.
– Båda har väldigt fin potential och meriter från juniorlandslaget.
Karlskoga Bats fyller 30 år 2023 och hoppas jubilera med sin första slutspelsplats sedan 2013.