Hoppa till huvudinnehållet

Ungdomsstipendiaten Maya har egen utställning: ”Det bästa av två världar”

Publicerad:
Maya Alfateh har sin första egna konstutställning på Galleri Maja i Karlskoga. Foto: Helena Lundberg

Maya Alfateh var ungdomsstipendiat under Konst runt Möckeln förra året, ett tillfälle som gav henne blodad tand att visa upp sin konst. Nu har hon egen utställning på Karlskoga bibliotek.

Maya kom till Sverige från Syrien 2014. Då var hon elva år och hade redan funnit sin väg till konsten.

– Jag var åtta år och upprörd när jag fick tag på en bit papper och en penna och målade av en bild. När jag var klar var min teckning väldigt lik originalet, berättar Maya.

Maya har inte gått någon utbildning i skapande utan är helt självlärd. Däremot gillar hon att prova nya stilar för att hela tiden utvecklas.

– Min syster brukar säga att man aldrig vet vilken stil mina tavlor kommer ha eftersom jag ofta provar något nytt, säger Maya och ler.

Maya Alfateh får hjälp av kultursekreterare Sanna Seppänen att få tavlorna på rätt plats.
Maya Alfateh får hjälp av kultursekreterare Sanna Seppänen att få tavlorna på rätt plats. Foto: Helena Lundberg

Ofta blir det bilder med människor eller natur och inte alltför sällan vävs de båda samman.

– När jag målar ett ansikte så brukar det alltid finns något från naturen med. Det kan vara ett träd, ett landskap eller en blomma, berättar hon.

Bra kombination

Hon tog studenten från barn- och fritidsprogrammet på Degerfors gymnasiet förra året och jobbar nu inom omsorgen på ett LSS-boende, något hon trivs bra med.

Konstnärskapet har Maya som en hobby, än så länge. Hon är säker på att hon vill fortsätta måla, men gillar kombinationen som hon får genom sitt arbete i omsorgen och sin hobby.

– Jag tycker både om att arbeta med människor och att måla. På så vis får jag det bästa av två världar, säger hon.

Maya Alfateh började måla redan i 8-årsåldern.
Maya Alfateh började måla redan i 8-årsåldern. Foto: Helena Lundberg

I höstas blev hon utvald till ungdomsstipendiat i Konst runt Möckeln som också blev den första utställningen där hennes alster visades upp offentligt.

– Det var väldigt kul att få höra vad andra tyckte om mina målningar och jag kände att jag ville ha mer av den varan, säger hon.

18 januari

Med blodad tand för konstutställningar har hon nu under tre månader förberett sig för sin första egna utställning i Galleri Maja på Karlskoga bibliotek.

Utställningen på Galleri Maja kommer hänga från 18 januari till 11 februari.
Utställningen på Galleri Maja kommer hänga från 18 januari till 11 februari. Foto: Helena Lundberg

Och redan på onsdagen den 18 januari öppnas den upp.

– Det ska bli jätteroligt, säger hon när vi träffas i galleriet under hängningen.

Utställningen på Galleri Maja finns tillgänglig för besökare under samma öppettider som biblioteket och kommer att hänga fram till den 11 februari.

Artikeltaggar

GallerierKarlskogaKonstMöckelnSanna SeppänenSyrienUtställningar

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.