Ytterligare fyra personer är anhållna för grovt sabotage mot blåljusverksamhet i samband med upploppet i Sveaparken i Örebro under påsken förra året.
Samtliga bor i Örebro län.
Det handlar om fyra män i åldern 19-25 år som gripits och sedan anhållits misstänkta för att ”genom våld och hot om våld ha stört polisen i sitt arbete” uppger polisen i region Bergslagen på sin hemsida.
Totalt har nu 47 personer frihetsberövats efter upploppet i Sveaparken. De personer som hittills dömts till fängelse för sin medverkan upploppet har dömts till i snitt 5 års fängelse. Totalt har samtliga domar i skrivande stund resulterat i 142 år i fängelse.
Emelie Bodegrim, som är kommenderingschef i utredningsarbetet, påpekar att utredningen är långt ifrån klar.
– Dag ett var många poliser i parken, därefter har många funktioner dragit utredningen framåt och gör så fortfarande. När vi är klara har vi många förövare lagförda för det angrepp polisen utsattes för den där dagen, säger Bodegrim i ett uttalande på polisens hemsida.