Hoppa till huvudinnehållet

Karlskoga IBF U utklassat av Vålberg hemma

Publicerad:
Karlskoga IB förlorade mot BK Vålberg
Karlskoga IB förlorade mot BK Vålberg

Karlskoga IBF U åkte på en riktig smäll när laget förlorade på hemmaplan mot Vålberg med hela 1-7 (0-3, 0-1, 1-3) i division 3 Värmland herr i innebandy.

Vålberg spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 0-3 genom två mål av Lucas Salomonsson och ett mål av Filip Monsén.

Efter 17.08 i andra perioden nätade Isac Nilsson, framspelad av Lucas Salomonsson och gjorde 0-4.

Karlskoga IBF U reducerade dock till 1-4 genom Rasmus Söderberg tidigt i tredje perioden och gav visst liv till matchen igen av matchen.

Vålberg stod därefter för tre raka mål i när laget gick från 1-4 till 1-7 på bara 6.49. Vålberg tog därmed en klar seger.

Noterbart är att Filip Monsén gjorde tre mål för Vålberg och spelade fram till ett mål och Lucas Salomonsson stod för två mål och ett målgivande pass.

Karlskoga IBF U har fem förluster och 24–46 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Vålberg har två vinster och tre förluster och 31–29 i målskillnad.

Med en omgång kvar är Karlskoga IBF U sist i serien, och Vålberg är på åttonde plats.

Karlskoga IBF U tar sig an Arvika U i sista matchen borta söndag 12 mars 16.00.

Artikeltaggar

BK VålbergDivision 3 VärmlandInnebandyKarlbergshallenKarlskoga IB

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.