Hoppa till huvudinnehållet

Lyckad operation för Karlstad Fotbolls stjärna: ”Nu kan jag blicka framåt”

Publicerad:
Johan Bertilsson och Sven-Göran Eriksson när den förre presenterades av Karlstad Fotboll.
Johan Bertilsson och Sven-Göran Eriksson när den förre presenterades av Karlstad Fotboll. Foto: HP Skoglund

Han lyckades gå så gott som oskadad under nästan 20 år i seniorfotbollen.

Men Johan Bertilsson hann knappt skriva på för Karlstad Fotboll innan det ena korsbandet sa tack och hej.

Efter diskussioner och samråd kring alternativen rehab/styrka och operation tog den förre Degerforsstjärnan till slut beslutet att lägga sig på operationsbordet.

Han knäopererades i måndags och har nu fått nytt främre korsband.

Enligt Per Ingemarsson i Karlstad Fotbolls medicinska team är Bertilsson redan igång med ett träningsprogram som han kör vid fyra tillfällen per dag.

– Det är precis så bra det kan vara några dagar efter en sån här operation, säger Ingemarsson.

Konvalescenstiden brukar ligga mellan nio månader och ett år. Så i den bästa av världar är Johan tillbaka i god tid innan seriespelet startar nästa säsong.

Bertilsson själv är nöjd med att ha fattat beslutet och att ingreppet är avklarat.

– Operationen har gått bra. Det är skönt att det är klart så att jag kan blicka framåt, säger den meriterade 35-åringen.

Artikeltaggar

FotbollIF Karlstad FotbollJohan BertilssonPer IngemarssonSport

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.