Strömtorps IK förlorade söndagens bortamatch mot Eker Örebro med hela 1–6 (0–2).
– Det var inget snack om saken. Eker var ett mycket bättre fotbollslag än oss idag, säger tränaren Niclas Mendritzki.
Strömtorp låg under med 0–2 efter den första halvleken.
– Vi blev helt överkörda i det fysiska spelet. Spelmässigt var vi inte på tå. Vi vann inga andrabollar eller dueller. Då blir det svårt att vinna fotbollsmatcher, säger ”Mende”.
Tio minuter in på den andra halvleken reducerade Oliver Ottosson.
– Vi hade ett snack i paus och la upp en plan. Vi tog över matchbilden till en början.
Men kort efter SIK:s reducering gjorde hemmalaget 3–1.
– Vi tappade balansen i laget och blev för ivriga. Efter deras 3–1 gick vi ännu hårdare och då blev vi straffade igen.
”Det är för dåligt”
Siffrorna rann sedan iväg. Eker Örebro vann till sist med klara 6–1.
– Det är för dåligt. Vi tappade strukturen och balansen. Det var bara att vinna en lagdel och sedan kom dom mot vår backlinje med hög fart. Så får det inte se ut. Men nu är det gjort. Det viktiga nu är vad vi gör efter den här insatsen. Hur vi tar oss an nästa match.
– Vi får ta lärdom av detta och korrigera lite i spelet. Vi fick inte stopp på mitten. Där måste vi i ledarteamet vara självkritiska. Det är inte bara spelarnas fel.
Strömtorp ligger på sjundeplats i tabellen efter fem spelade omgångar. Härnäst väntar nästjumbon Eskilstuna City på hemmaplan på söndag.
– Vi får ta läropengar av den här insatsen och jobba stenhårt inför den matchen.