Hoppa till huvudinnehållet

BIK värvar igen – forward gör comeback: ”Jag älskar verkligen att spela här”

Publicerad:
Värmlänningen Gustaf Thorell drar på sig BIK Karlskoga-tröjan igen.
Värmlänningen Gustaf Thorell drar på sig BIK Karlskoga-tröjan igen. Foto: Johan Löf / BILDBYRÅN

Forwarden Gustaf Thorell är klar för en återkomst i BIK Karlskoga och kontraktet är på två plus ett år.

– Det känns grymt kul och inspirerande att vara tillbaka i BIK och jag älskar verkligen att spela här, säger han till klubbens hemsida.

Här är BIK:s träningsmatcher – preliminärt schema klart

Den 33-årige värmlänningen Gustaf Thorell har de två senaste säsongerna spelat i Tjeckien och allra senast med HC Sparta Prag. Men nu vänder forwarden hem till Sverige och Värmland igen och Thorell har kritat på ett nytt kontrakt med allsvenska BIK Karlskoga där han spelade så sent som säsongen 2021.

– Det känns riktigt bra att vara tillbaka i Karlskoga och spela i Nobelhallen igen. Ha en fin sommar så ses vi där, säger Gustaf Thorell i ett inlägg på BIK:s Twitter.

På BIK:s hemsida berättar Thorell, som kan spela både forward och center, mer om BIK-comebacken:

– Det känns grymt kul och inspirerande att vara tillbaka i BIK och jag älskar verkligen att spela här. Truppen ser väldigt bra ut och jag har bara hört bra saker om Dennis Hall (ny huvudtränare) så förväntningarna är, som alltid, höga.

”En del av BIK-familjen”

BIK-sportchefen Torsten Yngveson är föga förvånande nöjd med senaste nyförvärvet som dessutom varit assisterande kapten hos Karlskogagänget.

– Gustaf har många BIK-matcher och är en del av BIK-familjen. Det känns jättebra att få tillbaka en så skicklig spelare som dessutom har mycket rutin och som har varit med och spelat många viktiga matcher, säger Yngveson:

– Hans påskrift tillför lite extra tyngd till vårt lagbygge, vilket är speciellt viktigt nu när vi bytt ut en del spelare. Gustaf vet hur det funkar, både i klubben och i ligan, och kan bidra på fler plan än bara på isen.

Säsongen 2021 i BIK Karlskoga svarade Färjestad BK-fostrade Thorell för 47 poäng (14 mål och 33 assist) på 40 grundseriematcher och i slutspelet blev det 13 pinnar (5+8) på elva bataljer.

BIK värvar från Oskarshamn: ”Jag ser fram emot att få kämpa mot SHL”

Artikeltaggar

BIK Karlskoga A-lagFärjestad BK HerrGustaf ThorellHC Sparta PragHockeyallsvenskanIshockeyTorsten Yngveson

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.