Hoppa till huvudinnehållet

BILDEXTRA: Mer än 200 fordon till bilträff: ”Det blev precis så bra som vi ville”

Publicerad:
Området nedanför Panncentralen var välfyllt. Det är själva gräddhyllan på utställningen.
Området nedanför Panncentralen var välfyllt. Det är själva gräddhyllan på utställningen. Foto: Magnus Carlsson

Night Cruisers hoppades att årets upplaga av Kristinehamnsträffen skulle bli den verkliga comebacken efter pandemin. Med mer än 200 bilar i parken på Marieberg nådde man målet med råge.

Solen glittrar inte bara i Varnumsvikens vatten, den blänker rejält i bilarnas lack och krom också. Folk strosar omkring och tittar på bilarna. Jo, visst det finns en del motorcyklar på plats också, men det är bilarna som dominerar och lockar mest intresse.

Mariebergsparken fylldes med utställningsbilar.
Mariebergsparken fylldes med utställningsbilar. Foto: Magnus Carlsson

De äldsta bilarna är några och 90 år gamla. Majoriteten av bilarna är dock från 50- och 60-talen, de årtionden som av många betraktas som bilens guldålder. Åtminstone vad gäller design.

Night Cruisers ordförande Peter Edesberg berättar att det är jublieum i år:

– 2003 arrangerade vi vår första bilutställning. Vissa säger att klubben bildades samma år, men jag vill minnas att det var några år tidigare.

Det fanns tidigare en bilklubb i Kristinehamn med samma namn, men den lades ner. Peter Edesberg tippar att det var i början av 90-talet.

– Men namnet var så bra så när vi startade en ny klubb valde vi att använda det. Fast vi gjorde om loggan lite grand, säger han.

När vi sågs inför träffen hoppades du på 200 bilar. Fixar ni det i dag?

– Det är drygt 200 bilar inne så det fixade vi. Och vädret är perfekt. De blev precis så bra som vi ville, svarar Peter Edesberg.

Precis om på alla andra bilträffar tävlas det om pokaler. Night Cruisers har tolv olika klasser. I den flesta är det publiken som får tycka till, men som arrangör har Night Cruisers ett eget pris.

– Det stod mellan två bilar i år. Vad som avgjorde var att den som kom tvåa, enligt vårt tyckande, hade fuskat lite när han drog elen i sin bil. Hade han gjort det på ett snyggare sätt kunde resultatet ha blivit annorlunda, motiverar Peter Edesberg.

Night Cruisers egen favorit på utställningen blev denna Chevrolet Chevelle SS från 1969.
Night Cruisers egen favorit på utställningen blev denna Chevrolet Chevelle SS från 1969. Foto: Magnus Carlsson

Vinnare av Night Cruisers pris blev därför Håkan Börgel från Lindesberg och hans Chevrolet Chevelle SS -69.

– Den är framröstad som en av landets snyggaste bilar 2023. Så vi är inte ensamma om att gilla den, säger Peter Edesberg.

Kristinehamnsträffen avslutades med cruising genom stan och ut mot skärgården.

  • Är det något som symboliserar 1950-talets bilar så är det fenorna.
    Är det något som symboliserar 1950-talets bilar så är det fenorna. Foto: Magnus Carlsson
  • Denna Ford 5W Coupe från 1932 är mer än 90 år gammal. Det kan man inte tro.
    Denna Ford 5W Coupe från 1932 är mer än 90 år gammal. Det kan man inte tro. Foto: Magnus Carlsson
  • En tvättäkta Dallasmoppe. Ett smeknamn Mercedes SL-klass fick tack vare tv-serien Dallas.
    En tvättäkta Dallasmoppe. Ett smeknamn Mercedes SL-klass fick tack vare tv-serien Dallas. Foto: Magnus Carlsson
  • Stefan Udnie hade tagit med sig en av sina Mercedesambulanser. I bakgrunden Leif-Arne Larssons Austin A70 Hampshire från 1950.
    Stefan Udnie hade tagit med sig en av sina Mercedesambulanser. I bakgrunden Leif-Arne Larssons Austin A70 Hampshire från 1950. Foto: Magnus Carlsson
  • Många menar att Volvo P1800 är den vackraste bilmodell som någonsin har tillverkats i Sverige.
    Många menar att Volvo P1800 är den vackraste bilmodell som någonsin har tillverkats i Sverige. Foto: Magnus Carlsson
  • Desoto Fireflite av 1958 års modell levde upp till dåtidens mode med stora fenor.
    Desoto Fireflite av 1958 års modell levde upp till dåtidens mode med stora fenor. Foto: Magnus Carlsson
  • Det ska börjas i tid.
    Det ska börjas i tid. Foto: Magnus Carlsson
  • Vissa bilar är välputsade med blänkande lack, andra är det inte.
    Vissa bilar är välputsade med blänkande lack, andra är det inte. Foto: Magnus Carlsson
  • Ett av de mer udda inslagen i utställningen var en amerikansk polisbil.
    Ett av de mer udda inslagen i utställningen var en amerikansk polisbil. Foto: Magnus Carlsson
  • En av utställningens äldre bilar, en Ford Roadster från 1932.
    En av utställningens äldre bilar, en Ford Roadster från 1932. Foto: Magnus Carlsson
  • En Oldsmobile 1958 med blänk i både krom och lack.
    En Oldsmobile 1958 med blänk i både krom och lack. Foto: Magnus Carlsson
  • Dåtidens inredning var lite annorlunda mot dagens. Det där med säkerhetstänk hade inte riktigt slagit igenom på 50-talet.
    Dåtidens inredning var lite annorlunda mot dagens. Det där med säkerhetstänk hade inte riktigt slagit igenom på 50-talet. Foto: Magnus Carlsson
  • Chevrolet 210 från 1955.
    Chevrolet 210 från 1955. Foto: Magnus Carlsson
  • Hans Högfeldts Pontiac Chieftain från 1955 fick många beundrande blickar från publiken.
    Hans Högfeldts Pontiac Chieftain från 1955 fick många beundrande blickar från publiken. Foto: Magnus Carlsson
  • Volvo 343 från 1980.
    Volvo 343 från 1980. Foto: Magnus Carlsson
  • En något modifierad Ford Taunus av årsmodell 1974.
    En något modifierad Ford Taunus av årsmodell 1974. Foto: Magnus Carlsson
  • Ett rart budskap.
    Ett rart budskap. Foto: Magnus Carlsson
  • Dollargrinet på en Buick Roadmaster -58.
    Dollargrinet på en Buick Roadmaster -58. Foto: Magnus Carlsson
  • I år kunde Kristinehamnsträffen avslutas med traditionsenlig cruising över Kungsgatan och ut mot skärgården.
    I år kunde Kristinehamnsträffen avslutas med traditionsenlig cruising över Kungsgatan och ut mot skärgården. Foto: Magnus Carlsson
  • En Shelby AC Cobra från Degerfors.
    En Shelby AC Cobra från Degerfors. Foto: Magnus Carlsson
  • Det var skillnad i storlek på deltagarna i klassen för tvåhjulingar också.
    Det var skillnad i storlek på deltagarna i klassen för tvåhjulingar också. Foto: Magnus Carlsson
  • En Cadillac De Ville från den ädla årgången 1966.
    En Cadillac De Ville från den ädla årgången 1966. Foto: Magnus Carlsson

Artikeltaggar

Bilburen ungdomChevroletFordKristinehamnLindesbergPanncentralenTrafikUtställningarVarnumsviken

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.