60-åring ny ägare till äldre hus i Karlskoga – prislappen: 1 650 000 kronor

Publicerad:

Nu är det klart vem som köpt huset på Nedre Trädgårdsgatan 11 i Karlskoga av Hans Torbjörn och Eva Anneli Linder.

Ny ägare är Jan Peter Georgsson, 60 år, boende på Hotellgatan i Karlskoga. Priset blev 1 650 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i maj 2023. Huset är byggt 1920 och har en boyta på 84 kvadratmeter.

Nyligen såldes ett annat hus knappt en kilometer därifrån, på Klövervägen 10. Priset blev där 2 350 000 kronor, för det 128 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts 28 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Solgatan 12, som gick för 4 200 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenFastighetsaffärerKarlskogaKarlskoga kommunÖrebro län

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare