Elev inte livshotande skadad efter knivdåd

Publicerad:
En högstadieelev på en skola i Örebro skadades i en knivattack på skolans område. Foto: Pavel Koubek/TT

Den elev som under tisdagen utsattes för ett knivdåd på en högstadieskola i Örebro vårdas för allvarliga skador men de beskrivs inte som livshotande, enligt en kommuniké från Region Örebro län.

Det var vid lunchtid som eleven i 15-årsåldern attackerades av en jämnårig pojke utomhus på skolområdet.

Angriparen är anhållen på sannolika skäl misstänkt för försök till mord, säger åklagare Hanna Nilsson till P4 Örebro.

Skolan håller öppet under onsdagen med mer personal och poliser närvarande.

– Vi finns där och är tillgängliga. Så klart finns det en massa tankar hos alla efter en sådan här händelse, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen, till SVT Örebro.

Läs också:

Elev attackerad på skola – förd till sjukhus

Artikeltaggar

ÅklagareBrott, lag och rättMats ÖhmanMordÖrebroP4 ÖrebroSkolorSVT Örebro

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare