Walter Ek, 11, gjorde sin första tävling någonsin när Ungdomsspelen avgjordes på Nobelstadion.
– Det var lite spänt inför tävlingen men nu känns det bra, säger han.
Ungdomsspelen är en tävling som riktar sig mot ungdomar som är mellan 7 och 14 år gamla.
Walter Ek, som nyligen börjat med friidrott, var en av totalt 26 deltagare från hemmaklubben.
– Det var några kompisar som fick med mig till friidrotten och jag gillar att röra på mig. Det var lite därför som jag började, berättar Walter som pustar ut efter sitt 60-meterslopp.
– Det var kul. Jag var nära att nå en pallplats.
Ungdomsspelen var Walters första tävling någonsin.
– Jag var lite nervös och spänd inför men det gick över.
Han började dagen med längdhopp – den grenen som han tycker är svårast.
– Det är svårt att tajma in mot plankan. Tekniken är lite svår. Jag tycker ändå att längdhoppet gick helt okej.
Senare under dagen deltog Walter även i 400 meter och kula.
– 60 meter och kula är roligast!
Förutom friidrott tränar Walter även ishockey, innebandy och fotboll.
– Nu har jag friidrott och fotboll på samma dag. Jag brukar gå lite tidigare från friidrotten, berättar Walter innan han ska göra sig redo för nästa gren.
Ungdomsspelen lockade över 100 deltagare totalt. Under dagen avgjordes även DM på 5 000 meter. Där var det närmare 50 deltagare. Segrade gjorde Fredrik Rådström som bor i Karlskoga men tävlar för Hällefors.
Under sommaren kommer Karlskoga friidrott även att arrangera Nobelspelen. Den tävlingen äger rum 26 augusti.