Hoppa till huvudinnehållet

KSK-poäng efter två raka förluster: ”Vi kan bättre”

Publicerad:
Ludwig Bergenhem jublar efter att ha gett KSK ledningen. Glada blir även Alen Korac (nummer 5) och Josef Hamza i bildens högerkant.
Ludwig Bergenhem jublar efter att ha gett KSK ledningen. Glada blir även Alen Korac (nummer 5) och Josef Hamza i bildens högerkant. Foto: Sofie Borg

Karlskoga SK spelade 1–1 i söndagens division 4-match borta mot Arvika.

– Alla kämpade på bra men som lag kan vi bättre, säger tränaren Joakim Rydh.

KSK startade starkt, inte minst första kvarten. Ledningsmålet kom efter 25 minuter genom Ludwig Bergenhem.

Annars var det målvakten Sigge Jacobsson som spelade huvudrollen med många fina och värdefulla räddningar.

– Vi tycker att vi borde fått straff när vi ledde med 1–0. Vi hade även flera omställningslägen som kunde ha gett ytterligare mål. Annars var det framför allt Arvika som gick för segern efter att ha kvitterat sent, kommenterar Rydh.

Viktor Eriksson kvitterade bakom Sigge Jacobsson trots hård uppvaktning från Adam Björkman.
Viktor Eriksson kvitterade bakom Sigge Jacobsson trots hård uppvaktning från Adam Björkman. Foto: Sofie Borg

Att det blev en poäng kan han ändå se positivt på även om laget presterat bättre tidigare under säsongen.

– Ja, vi hade två raka förluster innan den här svåra bortamatchen, säger Rydh.

Då syftar han på 1–2 i baken mot serieledande Forshaga och 0–2-nederlaget, efter två sena mål, mot Skoghall.

KSK spelar sin nästa match på torsdag när Sunne gästar Stråvallen där hemmalaget brukar vara svårslaget.

Artikeltaggar

Division 4 VärmlandFotbollIK Arvika FotbollJoakim RydhKarlskoga SKLudwig BergenhemSigge Jacobsson

Så här jobbar KT-Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.