Efter att listan över vad regionpolitikerna i Degerfors och Karlskoga tjänar, på sina uppdrag har KT-Kuriren fått en fråga. Finns inga förtroendevalda politiker från Vänsterpartiet i Degerfors representerade i regionen?
På listan över vad regionpolitiker får i arvode på sina uppdrag finns alla politiker med som fått sina arvoden utbetalade mellan januari och juni. Det gör att det kan finnas fler förtroendevalda politiker från både Degerfors och Karlskoga än vad som finns med på listan som publicerades i KT-Kuriren.se i lördags.
Så är fallet med Anneli Mylly från Vänsterpartiet i Degerfors. Trots att hon är ersättare i regionfullmäktige och sitter med i det regionala samverkansrådet som ledamot för sin hemkommun, saknas hon på listan då hon enligt Region Örebro län inte begärt arvode från första halvåret 2023.